Wednesday, November 23, 2005
 
Levenslange gevangenschap jongeren

orig jaar verdwenen er in de Verenigde Staten ruim tweeduizend kinderen jonger dan 18 jaar voor de rest van hun leven achter de tralies.

Volgens een rapport van Human Rights Watch en Amnesty International kregen 59% van de jongeren deze straf bij hun eerste veroordeling. De meeste van hen wegens moord. Een kwart van de veroordeelden waren meelopers bij overvallen en inbraken waarbij een ander de moord beging.

De twee mensenrechten organisaties deden als eersten de afgelopen twee jaar onderzoek in de Verenigde Staten naar deze praktijk. Zij ontdekten dat er verhoudingsgewijs meer kinderen voor de rest van hun leven de vrijheid werd ontnomen, hoewel steeds minder jongeren zeer ernstige misdaden als moord begingen.

Volgens het rapport zijn rechters in een meerderheid van de staten verplicht om bij ernstige misdrijven kinderen als volwassenen te veroordelen. Slechts in acht staten is het verboden om jongeren levenslang te bestraffen zonder voorwaardelijke invrijheidstelling.

Volgens de Conventie van de Rechten van het Kind zijn dergelijke zware straffen voor jongeren expliciet verboden. De Verenigde Staten en Somalië zijn de enige twee landen die deze conventie niet ondertekend hebben.

In Nederland veroordeelt de rechter jongeren onder de 18 alleen bij zeer hoge uitzondering volgens het volwassenen strafrecht. Het laatste bekende vonnis was dat van Murat D., die in 2004 zijn docent Hans van Wieren in de kantine van het Terra College in Den Haag koelbloedig een kogel in het hoofd schoot. De rechter oordeelde dat hij als volwassene werd veroordeeld op grond van de “uitzonderlijke ernst” van het feit.

Daan Diederiks

Links : Human Rights Watch - The Report


Powered by Blogger

Creative Commons License
Op dit werk is een Creative Commons Licentie van toepassing.